Boże Ciało
  • 19 czerwca 2014

Serce pełne miłości, pocieszenia, dobroci, nadziei i hojności, otwarte na każdego – to serce Boga. To także serce niejednokrotnie ranione. Jemu właśnie, Sercu Jezusa, poświecone były rozważania podczas tegorocznej procesji z okazji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

 „Bóg ma serce” – to motto towarzyszyło tegorocznej procesji, która przeszła ulicami naszego osiedla 19 czerwca, w święto Bożego Ciała. Serce Jezusa to serce, które kocha. To serce, które otwiera się na człowieka. To serce, w którym pokłada się nadzieję i które darzymy ufnością. To także serce, które niejednokrotnie doznaje krzywdy ze strony człowieka.

 

SERCE JEZUSA - ZBAWIENIE UFAJĄCYCH TOBIE

Przy pierwszym ołtarzu zastanawialiśmy się nad nadzieją i zaufaniem. Gdzie upatrujemy pomocy, bezpieczeństwa i wsparcia? Czy nie darzymy zbyt dużą ufnością tego, co posiadamy, a nie tego, co możemy otrzymać od Boga?    

SERCE JEZUSA - DOBROCI I MIŁOŚCI PEŁNE

Bóg dla każdego pragnie miłości i dobra. Dlaczego więc nie mielibyśmy pragnąć Boga na co dzień, skoro jego obecność przynosi to, czego pragnie człowiek? Dlaczego Bóg – źródło miłości i dobra – niektórym przeszkadza? My, chrześcijanie, jesteśmy zaproszeni do tego, aby prawdziwej miłości i dobra szukać w Bogu.

SERCE JEZUSA - WŁÓCZNIĄ PRZEBITE

Grzech w życiu człowieka jest niczym włócznia, która rani dotkliwie. Nieobcy każdemu. Prawnikowi, który nie kieruje się sprawiedliwością. Lekarzowi, który nie dba o zdrowie. Księdzu, który nie służy parafii. Nauczycielowi, który nie wychowuje. Rodzicom, którzy zaniedbują dzieci. Chrześcijaninowi, który przez niedzielne zajęcia mówi Bogu, że nie ma dla niego czasu…

SERCE JEZUSA - DOMIE BOŻY I BRAMO NIEBIOS

Ołtarz czwarty to symbol domu. Pokój, w którym stoi nakryty stół, przy nim krzesła dla domowników, na nim chleb. Gotowy do tego, aby przy nim zasiąść i wspólnie delektować się posiłkiem, celebrować wspólny czas i prowadzić rozmowę. Ale pokój jest pusty… Tak często spotykamy się z dramatem rozbitej rodziny. Czy wystarcza nam czasu na wspólny posiłek i wymianę doświadczeń, rozwiązanie problemów? Czy umiemy właściwie wartościować? Co jest dla nas najważniejsze, czemu poświęcamy najwięcej czasu i uwagi?

Monstrancja ustawiona w centralnym miejscu tego symbolicznego pokoju wskazuje, że główne miejsce w naszych domach powinien zajmować Bóg.

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

Na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Grunwaldzkiej ks. Proboszcz udzielił błogosławieństwa w cztery strony świata. Następnie procesja skierowała się ku świątyni, gdzie ks. Robert podziękował ministrantom, młodzieży, wspólnotom parafialnym, dziewczynkom, sypiącym kwiatki, panom – organiście i kościelnemu, osobom zaangażowanym w budowę ołtarzy oraz licznie zgromadzonym parafianom za przybycie.    

 

OKTAWA BOŻEGO CIAŁA

Do czwartku, 26 czerwca wieczornym Mszom św. towarzyszyć będzie procesja wokół kościoła z okazji oktawy Bożego Ciała. W tych dniach Msze św. codziennie o godz. 18.00.

Ostatniego dnia oktawy, w czwartek, nastąpi poświęcenie wianków z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych, które przyniosą parafianie. Wianki są symbolem ludzkiej pracy, a jednocześnie utożsamiają dar Boży, służący ludziom i wszelkim stworzeniom.